Czy ten wpis należy do Ciebie lub Twojej firmy?

Załóż konto już teraz

Domy z drewna


Domy z drewna

Pełny opis


Specyfika domu z bali

Domy z bali to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą być bliżej natury oraz chcą wyróżnić się na tle innych. Taki dom jest zdrowy, bo naturalny, drewno posiada właściwości samoregulacji wilgoci, jest wytrzymałe i elastyczne. Dzięki konstrukcji z bali, w domu stwarza się specyficzny mikroklimat. Jeśli szukamy rozwiązania na domek letniskowy- to bale sprawują się świetnie, mały przyjemny domek zbudowany w bardzo krótkim czasie. Jednak domy z bali zyskują coraz większą popularność, wśród osób szukających pomysłu na dom zamieszkiwany cały rok. Ponadto udowodniono, że w krajach gdzie budownictwo domów z drewna jest popularniejsze, zamieszkujący ludzie żyją kilkanaście lat dłuższe.

Najistotniejsze zalety

Budowa domu z bali o wiele tańsza niż budowa tradycyjnego domu. Cena drewna i jego łączenia jest o wiele niższa niż zakup cegieł, pustaków itp. Dodatkowo ściany w takim domu są cieńsze (nie oznacza to, że gorsze), czyli zyskujemy kilkanaście dodatkowych metrów. Oszczędzamy, aż kilkanaście tysięcy złotych. Kolejną zaletą domu jest jego czas budowy, dom o powierzchni 120m2 można zbudować nawet w przeciągu 4 tygodni. Dodatkowo dom można stawiać o każdej porze roku, dzięki temu, że nie licząc fundamentów i podłogi, nie ma tam żadnych innych prac mokrych. Ściany i dach pokryte są folią paroizolacyjną dzięki czemu dom utrzymuje ciepło, dzięki czemu jest tańszy w utrzymaniu. Bardzo szybko się nagrzewa. W porówaniu do innych technik i materiałów budowy, dom z bali jest lekki, wówczas zmniejsza się koszt przewiezienia materiałów. Fundamenty nie muszą być tak grube jak przy domach ceglanych, więc i tu oszczędzamy pieniądze. Dość istotną zaletą jest też fakt, iż dzięki drewnianej konstrukcji dom idzie łatwo przebudować czy zmodernizować. Remont w drewnianym domu jest o wiele łatwiejszy, z zarazem tańszy.

Bale

Najczęściej używanym drewnem do budowy domów jest drewno świerkowe lub sosnowe. Materiał jest specjalnie przygotowany do budowy, zostaje wysuszony komorowo, idealna wilgoć przygotowanej bali to 14-18%. W czasie procesu suszenia, na bali powstają małe rysy jednak nie zaburzają one wytrzymałość i funkcjonalność. Czasami buduje się też z drewna sosny polarnej (sprowadzane ze Skandynawii). Drzewo to jest bardzo wytrzymałe i elastyczne. Dzięki temu, że zawierają dużo żywicy, są bardziej odporne na wodę i wiatr. Bale utwardza się poprzez zanurzenie w wodnym roztworze soli boru lub maluje się je specjalnym preparatem.

Domy z bali Markisz

W Polsce jest bardzo mało fachowców od budowy domów z bali. A budowa takich domów staje się coraz popularniejsza. Jedną z firm zajmująca się tym tematem jest firma Markisz. W swoim fachu są już od 1995r.
Domy drewniane – sprawdź na stronie producenta, firmy MARKISZ