O tym się (nie) dyskutuje… Niepłodność u mężczyzn.


Wystarczy jeden plemnik, aby kobieta zaszła w ciążę. Co zrobić, kiedy pojawiają się problemy z zapłodnieniem?

Wstydliwy temat

Mężczyźni nierzadko wstydzą się rozmawiać o swoich problemach. Komplikacje z rozmową o niepłodności wynikają między innymi z tego, iż sfera seksualna nadal pozostaje sferą tabu. Co więcej, uważa się, że przyczyny niepłodności leżą po stronie kobiet, tymczasem nawet 50% tego typu przypadków dotyczy mężczyzn [źródło: menshealth.pl]. Niepłodność rozumie się jako niemożność zapłodnienia partnerki, pomimo wielu starań. Nie należy się jednak zniechęcać! Warto podejmować próby walki o dziecko, ponieważ 80% par, które dotyka omawiana trudność, doczekuje się potomstwa w późniejszym czasie [źródło: meanshealth.pl].

Przyczyny niepłodności

Niepłodność u mężczyzn to wynik uszkodzenia jąder, bądź złej jakości nasienia. Płodności szkodzi również nadużywanie alkoholu (najlepiej z niego zrezygnować), palenie tytoniu i zażywanie narkotyków, które negatywnie wpływają na popęd płciowy. Następnie, siedzący tryb życia, niekorzystne warunki pracy (np. zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, promieniowanie elektromagnetyczne) czy noszenie za ciasnych ubrań. Należy pamiętać, że i wiek nie jest bez znaczenia, po 40. roku życia prawdopodobieństwo poczęcia dziecka maleje. Podobnie w przypadku otyłości, nadmiar tkanki tłuszczowej osłabia produkcję plemników. Problemy z zapłodnieniem partnerki mogą być także uwarunkowane genetycznie (np. zespół Klinefeltera). Takie choroby jak choroby nowotworowe, świnka, cukrzyca, zakażenia przenoszone drogą płciową oraz niewydolność przysadki mózgowej też zmieniają męskość płodność.

Jak jej zapobiec?

Istnieje kilka zaleceń, które pomogą zapobiec ewentualnym problemom. Specjaliści radzą, by dbać o swoje ciało, higienę osobistą (by uniknąć różnego rodzaju infekcji), uprawiać sport i przestrzegać zbilansowanej diety. W jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w białko zwierzęce (mięso, jaja, ryby, chudy twaróg), białko roślinne (zboża, rośliny strączkowe, takie jak fasola, soczewica) oraz owoce i warzywa będące źródłem cennych witamin. Aby starania o potomstwo zakończyły się powodzeniem, należy rozpocząć je przed upływem 35. roku życia. 40-letni mężczyzna, który chce zapłodnić kobietę, zmniejsza szanse na powodzenie, aż o 40%. Istotnym czynnikiem wspomagającym płodność jest umiejętność relaksowania się. Badania wykazały, że hormony stresu blokują wydzielanie enzymów odpowiedzialnych za wytwarzanie testosteronu, który jest niezbędny
w produkcji plemników [źródło: menshealth.pl].

Zbadaj się!

Podstawowym krokiem w leczeniu niepłodności jest oczywiście zbadanie nasienia, które pobiera się w wyniku masturbacji – większość gabinetów udostępnia pacjentom czasopisma lub filmy erotyczne. Zanim jednak to nastąpi, mężczyzna powinien zachować wstrzemięźliwość seksualną od 3 do 5 dni. Badanie ma na celu opisać poszczególne parametry próbki, czyli objętość, lepkość, pH, ilość ruchliwych plemników, ich liczbę w 1ml nasienia oraz ogólną liczbę plemników w ejakulacie [źródło: poradnikzdrowie.pl]. Ponadto, lekarz upewnia się czy plemniki nie mają żadnych wad, uszkodzeń i czy są prawidłowo zbudowane. Wszystkie wymienione dane mają wskazać na zdolność do zapłodnienia kobiecej komórki rozrodczej. Właściwy ejakulat powinien mieć od 2 do 5 ml objętości. Jeśli wynik okaże się niezadowalający, trzeba je powtórzyć po upływie 2 do 3 miesięcy. Kolejny niesatysfakcjonujący wynik oznacza kolejne czynności diagnostyczne, jednak im szybciej niepłodność zostanie wykryta, tym większe są szanse na jej wyleczenie.

 

Warto wiedzieć!

Zamroź nasienie. Można to zrobić w banku spermy, jednak taki zabieg wiąże się
z dodatkowymi kosztami. Pierwsza opłata, w którą jest wliczone badanie nasienia i roczna taksa za przechowywanie, wynosi od 300 do 750 zł. Każdy kolejny rok jest już tańszy, bo kosztuje od 200 do 650 zł [źródło: menshealth.pl].

Zostań dawcą. By zostać anonimowym dawcą banku nasienia, konieczne jest poddanie się odpowiednim badaniom, m.in. badaniu krwi. W tak zwanym „wywiadzie” sprawdza się, czy w rodzinie dawcy nie występowały żadne choroby, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na zdrowie dzieci. Zapisuje się również takie parametry, jak wzrost dawcy, kolor oczu, typ budowy ciała itd., aby przyszli rodzice mogli wybrać osobę najbardziej przypominającą ojca.